Connect with us

SINIR ÖTESİ

Büyükelçilik rezidansında ‘TürkEge Lezzetleri’ tanıtıldı

Büyükelçilik rezidansında ‘TürkEge Lezzetleri’ tanıtıldı FOTOĞRAFLI... (Kodu TÜRKEGE) (4)

T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle, ülkemizde ve yurtdışı temsilciliklerimizde 21-27 Mayıs 2024 tarihlerinde kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında, Londra Büyükelçiliği konutunda “TürkEge lezzetleri” tanıtıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş.

Sürdürülebilirlik ve şifa temelinde geliştirilen Türk mutfağının birbirinden lezzetli ve atıksız reçetelerinin öne çıkarıldığı etkinlikte, UNESCO Dünya Miras Alanlarının da bulunduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinin video tanıtımı yapıldı.

Londra’da mukim yabancı diplomatlar, Birleşik Krallık makamları ve Türk toplumundan isimlerin katıldığı etkinlikte bir konuşma yapan Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Türk mutfağının aileyi ve toplumu birleştirici rolüne dikkat çekti.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş.

İNCELİKLERİNİ PAYLAŞTILAR

Zeytinyağlı Ege-Akdeniz yemeklerinin sağlıklı ve sürdürülebilir özelliklerini vurgulayan Büyükelçi Ertaş, “sıfır atık” ilkesinin geleneklerimizin bir parçası olduğunu, Türk mutfağının geleneksel olarak bu ilkeye dayandığını, Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan sıfır atık projesinin de toplum tarafından sahiplenildiğini ifade etti.

Tanınmış Şef Hüseyin Özer.

 

Etkinlikte ayrıca tanınmış Şef Hüseyin Özer ile zeytinyağı üreticileri Ayşe Özgür ve Asena Balsarı da birer konuşma yaparak katılımcılarla geleneksel mutfak kültürümüz ile zeytin ve zeytinyağı temelli tariflerin  inceliklerini paylaştılar.

Ege ve Akdeniz bölgelerinden geleneksel lezzetlerin ikram edildiği etkinlikte, konuklar ayrıca zeytinyağı tadımı yapma fırsatı da buldular.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

SINIR ÖTESİ

15. Better World Fund Etkinliği 77. Cannes Film Festivali’nde yapıldı

15. Better World Fund Etkinliği 77. Cannes Film Festivali'nde yapıldı

Başarılı aktrist Meryem Üzerlinin’de katıldığı 77. Cannes Film Festivali’nin ihtişamı, Başkan ve Kurucu Manuel Collas de La Roche ile vizyoner Jacqueline Zheng (Bestway Başkanı) tarafından yönetilen 15. Better World Fund etkinliği  daha da arttı. Bu yılki kutlama, Fransız-Çin diplomatik ilişkilerinin 60. yıldönümüne ithaf ediliyor.

15. Better World Fund Etkinliği 77. Cannes Film Festivali'nde yapıldı (5)

Carlton Cannes Hotel’deki yıldızlarla dolu geceye büyük oyuncu Juliette Binoche, virtüöz piyanist Lang Lang, şarkıcı-söz yazarı Joyce Jonathan ve Avrupa kraliyet ailesi üyeleri H.R.H Charles de Bourbon des Deux-Siciles, H.R.H Béatrice de Bourbon des Deux-Siciles, H.R.H Camilla de Bourbon des Deux-Siciles, H.R.H Maria Carolina de Bourbon des Deux-Siciles ve H.R.H Li Ran Ran – Belçika Prensesi katıldı. Diğer seçkin konuklar arasında Fransa Milletvekili ve “Amitiés France-Chine” Grubu Başkanı Eric Alauzet, Çin’in Marsilya Başkonsolosu Dong Guangli, Mohamed Abou el Enein, Fas Meclis Başkan Yardımcısı Enaam Mayara, İzlanda First Lady’si H.E Eliza Reid, Kiera Chaplin, oyuncu ve yönetmen Nadine Labaki, Jessica de Mortier ve Monika Bacardi yer aldı.

Manuel Collas de La Roche’un ifadesiyle “Dünyanın dört bir yanında, kadınlar ve erkekler iklim değişikliği ve sosyal eşitsizliklerle başa çıkmak için yaratıyor, yenilik yapıyor ve harekete geçiyor. Better World Fund’un amacı, bu umut verici eylemleri öne çıkarmak ve mali destek sağlamak olan gecede Lang Lang Uluslararası Müzik Vakfı yararına düzenlenen etkinliklerle hayırseverlik temasını vurguladı. Kadınların güçlendirilmesine yönelik vurgu, UNESCO Barış Elçisi Guila Clara Kessous tarafından mükemmel bir şekilde sunuldu ve tüm katılımcılara ilham verdi.

Prestijli Better World Best Achievement Ödülü, Jacqueline Zheng, Guila Clara Kessous, H.E Eliza Reid, Monika Bacardi, Mohamed Abou el Enein, Alexandre Amartei ve Valentina Castellani Quinn’e verildi. Ödül, Hope Giver Kampanyası’ndan Anwar Elkamony tarafından takdim edildi. Joyce Jonathan, Flütist ve Besteci Daniel Alhaiby, Lang Lang, Aidan Siqi Zhao, Pen Jingxuan, Li Kehua ve Chang Sisi’nin performansları geceye müzikal bir sihir kattı.

Etkinliğin başarısı, Mme Jacqueline Zheng – Bestway Başkanı, 314 Casino Cannes, Squair Hukuk Bürosu, Studio Mao, Quinn Studio, Parole Paris, L. Raphael Geneve, Joanna Plafsky, Ms. Jessica de Mortier, Hehe High Jewelry, Clinic Lémanic, Lagouarre, Quinn Studios Entertainment, Four Seasons Casablanca, Open Culture Foundation, Rai, Guy Baruche – Paris, UNESCO Elçisi ve Barış İçin Sanatçı – Mrs. Guila Clara Kessous, Maia Wine, Hope Giver Kampanyası, Sada El Balad, Cosmopolitan China, Herflix, Dubai Media TV, Katar Media TV, IL Welcome Magazine, FabUK Magazine, Global Magazine, We Do Sync, Breaking News Arabia, Luxury Magazine, Studio Mao, Celebre Magazine, Chic Icon, L’Oreal ve Dessange, Fashion TV, Baron Ribeyre & Associés gibi sponsorların cömert desteği sayesinde mümkün oldu.

Continue Reading

SINIR ÖTESİ

Hadise Londra’yı salladı

Hadise Londra’yı salladı (9)

Pop müziğin başarılı ismi Hadise’nin ilk kez Indigo at The O2’da sahne alacağını duyan Londralı’lar neredeyse satılmamış konser bileti bırakmadılar! Konser organizesini Red Events UK adına Nevzat Özdemir üstlendi.

 

Dj Deniz, her türden müzikle seyircileri ısıttıktan sonra, sahneyi Hadise’ye devretti.

Heyecanlı bir tezahüratın ardından açık gri renkli göz alıcı parlak taşlı elbisesiyle sahneye çıkan Hadise, geceye, “Feryat” şarkısı ve nefes kesici bir grup dans koreografisiyle başladı. Hadise, “Mesajımı almıştır o” şarkısında erkek dansçılarla “samba” ve “salsa” yaptı; “Prenses” şarkısını beyaz yelpazeli egzotik dansçılar ile seslendirdi; “Deli Oğlan” şarkısına ise yan solistler renk kattı.

Hadise Londra’yı salladı (8)

Dört şarkılı girişgahının ardından Hadise tezahüratlara cevaben; “Hoşgeldiniz, mutlu musunuz?, aşık mısınız?” Sorularıyla seyircilerin nabzını ölçtü. “Aşık var mı aranızda”, sorusuna epey “evet” diyeni duyunca, “vay be, bir tek ben aşık olamamısım” diyerek, “nerdesin aşkım” şarkısına giriş yaptı.

DÜM TEK TEK

“Sen dönene kadar” RnB ritimli şarkısına, seyircilerin balkonda Brazilya zouk’u dansı ederek şarkıya eşlik ettikleri görüldü.

Hadise Londra’yı salladı (7)

Farkımız var” ve “Visal” şarkılarının ardından, “Sıfır tolerans” şarkısını, akustik ve yavaş ritimli piyano eşliğinde seslendiren Hadise 10. sırada “Sevmiyo” şarkısını seslendirdi.

“Yaz Günü”, “Aşk Kaç Beden Giyer”, “Evlenmeliyiz” gibi apolitik şarkılarının ardından, “Biz Burdayız” şarkısına “ben şarkılarla cevap veririm” sözüyle Hadise, sanatçı kimliğine bir siyasi duruş kattı.

“İmdat” şarkısına seyirciler balkonda “bachata dansları” ile eşlik ettiler. “Küçük Bir Yol” sarkısı sırasında sahne önünde hastalanan bir kızı görünce şarkısına ara veren Hadise, genç kız için; “Sizden önemli bir şey yok, gerekirse arka sahneye alıp ben ona bakarım” dedi.

Hadise Londra’yı salladı (6)

“Hay Hay”, “Superman” eserlerinin ardından, sanatçı, “Stir Me Up” şarkısında dansçıları ile birlikte çekici motifler sergiledi.

Konser sonuna yaklaşırken, “Düm Tek Tek” şarkısıyla Hadise, 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki Türkiye’yi temsil ettiği performansı hatırlattı.

BİR DAHA! BİR DAHA!

“Bir daha! Bir daha!” tezahüratlarının ardından Hadise, “sizi mi kuracağım” diyerek, yeniden “Sıfır Tolerans” şarkısını seslendirdi.

Konserin bittiğini düşünerek yerinden kalkmaya başlayan seyircileri gören Hadise, “size en büyük sürprizimi en sona bıraktım, pastanın üzerine vişne koyar misali” diyerek sahneye şarkıcı Murda’yı davet etti.

Büyük bir şaşkınlığa uğrayan seyirciler heyecandan ayağa kalkarak, Hadise ve Murda’nin düet yaptıkları “Sen dönene kadar” ve “İmdat” şarkılarını zevkle dinlediler.

Bu iki şarkının ardından “Murda gibi bir Kralın yanına Hadise gibi bir Kraliçe yakışır, artık sahneyi Murda’ya bırakıyorum” diyen Hadise sahneden ayrılırken, Murda “Rarrii” şarkısını kendi başına seslendirip, konserin son noktayı koydu.

24 şarkının seslendirildiği, saat 8de başlayan konser 3 saatlik eğlencenin ardından saat 23.00’de sona erdi.

Continue Reading

En Çok Okunanlar